Eripakkumised
 
Специальные предложения
Популярные теги

Autoliising



Autoliising on oma olemuselt laen, mille tagatiseks on liisinguobjekt, mis jääb laenu tagatiseks. Liisingut pakuvad lisaks pankadele ka teised äriühingud. Autoliisingu puhul ostab liisingfirma välja soovitud sõiduki ja annab selle rendile, küsides selle eest tasu ehk intressi. Auto omanik on liisingfirma, auto valdaja ja kasutaja on liisinguvõtja. Liisinguga saab osta nii uusi kui ka kasutatud sõidukeid, ent kasutatud sõidukite puhul tuleb arvestada sõiduki vanuse ja läbisõidu piiranguga.

Liisinguga ostetud autodel tuleb lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele katta ka kaskokindlustus kogu liisinguperioodi ajaks. Kaskokindlustus peab katma kõik riskid, mille vastu liisingulepingus on kohustus kindlustada, reeglina: vargus, vandalism, röövimine, õnnetusjuhtum ja tulekahju.

Sobiva liisinglahenduse leidmiseks tuleb läbi mõelda milline on sobiv kuumakse ning võimalik esimene sissemakse summa. Samuti Kui pikaks perioodiks soovitakse sõidukit liisida ning kas liisingulepingu lõppedes soovitakse sõidukit omandada (kapitalirent) või seda vaid teatud perioodi jooksul lihtsalt kasutada (kasutusrent).

Kuna liisingfirmad pakuvad liisingut erinevatel tingimustel (intressimäär, lepingutasu, liisinguperioodi pikkus jne), mistõttu tasub võrrelda vähemalt kolme erinevat pakkumist. Võrdluse lihtsustamiseks jagavad liisingufirmad tarbijakrediidi standardinfo teabelehte, mis on kõikides liisingfirmades ühesugune, lihtsustades erinevate pakkumiste võrdlemist. Teabelehel tuuakse pakutava krediidi suurus, intressimäär, krediidi kulukuse määr, lisanduvad tasud, viivised ja teised tasud.

Nõuded liisingutaotlejale:

  • Täisealine Eesti Vabariigi kodanik või isik, kellel on Eesti Vabariigis kehtiv elamis- ja tööluba.
  • Stabiilne, tõestatud, regulaarne ja kontrollitav sissetulek.
  • Igakuine liisingumakse koos teiste olemasolevate kohustustega ei tohiks ületada 1/3 pere sissetulekust.

Liisingutüübid

Kasutusrendi korral ostab liisinguandja auto ja annab selle kokkulepitud tähtajaks liisinguvõtjale kasutada. Sõiduki kasutamise eest tastakse igakuiselt makseid ja liisinguperioodi lõppedes tagastatakse auto liisinguandjale või soovi korral on võimalik auto ka jääkmaksumusega välja osta või kasutuslepingut pikendada. Auto peab tagastamisel olema heas korras ning vastama tagasiostja kehtestatud nõuetele. Lisaks võib kasutusrendi puhul kehtida läbisõidu piirang, see tähendab, et auto ei või liisingu lõppedes olla läbi sõitnud rohkem kui lepingus ette nähtud (nt 100 000 km). Selle ületamisel nõutakse liisinguvõtjalt täiendava sissemakse tegemist.
Kasutusrent on sobiv siis, kui puudub soov saada sõiduki omanikuks ja sõidukit soovitakse vaid kasutada. Kasutusrendi korral ei lisandu intressile ega lepingutasule käibemaksu.

Kasutusrendi lõppedes võib:

  • Jätkata sõiduki kasutamist, pikendades lepingut (kui sõiduki vanus seda lubab)
  • Sõiduk välja osta, kokkulepitud auto jääkväärtusega, millele lisatakse käibemaks.
  • Vahetada auto uue sõiduki vastu.
  • Müüa auto kolmandale osapoolele.

Kapitalirendi korral ostab liisingfirma auto välja ja annab selle kokkulepitud tähtajaks kasutada. Auto kasutamise eest tasub liisinguvõtja igakuiselt graafikujärgsete maksetena kogu sõiduki maksumuse ja saab liisingulepingu lõppedes sõiduki omanikuks. Kapitalirendi lepingut on võimalik sõlmida ka jääkväärtusega. Sel juhul jääb liisinguperioodi lõppu suurem osamakse ning selle võrra on võimalik kuumakset vähendada. Liisingperioodi lõppedes läheb omandiõigus üle liisinguandjalt liisinguvõtjale. Kapitalirendi puhul kaldub kuumakse olema veidi suurem kui kasutusrendi puhul. Kapitalirent sobib neile, kes soovivad lepingu lõppedes saada auto omanikuks.

Järelmaks, ehk laen auto tagatisel on tingimuste poolest sarnane kapitalirendiga, ent järelmaksu puhul saab kohe auto omanikuks ostja ja auto ostuhinnas ei sisaldu käibemaksu. Sellisteks sõidukiteks on üldjuhul eraisikute poolt müüdavad kasutatud sõidukid, mis käibivad hilisemalt ringluses ilma käibemaksuta. Sõiduki eest tasumine toimub osamaksetena kokkulepitud perioodi jooksul. Järelmaks on mõeldud eraisikutele, kes soetavad kasutatud auto eraisikult või firmalt, kes ei ole käibemaksukohuslane.

See kas valida kasutusrent, kapitalirent või auto järelmaks sõltub sellest, mis on laenutaotleja jaoks tähtis ja millised on võimalused. Esmatähtis on siinjuures see, kas taotlejal on soov saada auto omanikuks või mitte, samuti kui palju on võimalik tasuda sissemaksuks, milline on sobilik kuumakse, intress ning auto jääkväärtus.

Auto liisimise protsess

  • Valige välja sõiduk ning lepige müüjaga kokku tehingu tingimustes.
  • Valige sobiv liisingutüüp: kapitalirent või kasutusrent
  • Täitke liisngutaotlus ja esitage kõik taotlemiseks vajalikud dokumendid
  • Liisinguandja teeb seejärel liisingupakkumise ning selle sobivuse korral sõlmitakse liisingleping.
  • Lepingutasu ja esimese sissemaksu tasumine.
  • Liisingufirma ostab müüjalt auto välja ning annab volituse auto kättesaamiseks ning kasutamiseks.
  • Auto kindlustatakse, märkides liisnguanda soodustatud isikuks ja kindlustuspoliisi esitatakse liisingfirmale. Liisinguga soetatav sõiduk peab olema kindlustatud kasko- ja liikluskindlustusega kogu liisingperioodi aja.

Autoliisingu põhitingimused

  • Lepingutasu - liisingulepingu sõlmimisel tuleb arvestada lepingutasuga, mis võib olla nii teatud protsent sõiduki hinnast kui ka fikseeritud tasu, enamasti kuni 1% lepingusummast.
  • Sissemakse suurus sõltub konkreetse liisingfirma tingimustest ning eelkõige auto vanusest. Uute autode puhul on see enamasti minimaalselt 10%, vanemate autode puhul aga kõrgem (isegi 25%). Suurem sissemakse aitab vähendada igakuist liisingumakset ning seda vähem tuleb maksta intresse ja lõppkokkuvõttes tuleb auto odavamalt kätte.
  • Liisingu periood võib olla maksimaalselt kuni 6 aastat. Mida pikem liisingperiood, seda väiksem on igakuine liisingumakse, ent seda rohkem tuleb maksta intresse, muutes kokkuvõttes auto hinna kallimaks. Enamasti ei tohi sõiduki vanus liisingperioodi lõpuks ületada 15 aastat.
  • Intress sõiduki liisimise eest sõltub mitmetest erinevatest teguritest nagu auto vanus, sõiduki mark, liisingperioodi pikkus, sissemakse suurus, jääkväärtuse jne. Intressimäär võib olla kas fikseeritud või seotud euriboriga (6 kuu euribor + marginaal). Vastavalt Euribori muutusele muutub viimasel juhul kuumakse iga 6 kuu tagant. Samuti võetakse arvesse kliendi sissetulekud ning varasem maksekäitumine. Üldjuhul on kasutatud sõidukite puhul intress kõrgem kui uutel sõidukitel.
  • Igakuine liisingmakse sõltub auto maksumusest, esimesest sissemaksest, intressimäärast, liisingperioodi pikkusest ja sõiduki jääkväärtusest.
  • Lepingu lõpetamise ja muutmise tingimused on äärmiselt olulised, sh lepingu lõpetamisega seotud tasud. Liisinglepingu ennetähtaegsel lõpetamisel võib liisinguandja üldjuhul nõuda kahjude hüvitamist, sõltuvalt sellest, kas tegemist on fikseeritud või fikseerimata intressiga lepinguga. Ainult fikseerimata intressiga lepingu puhul ei või kahjude hüvitamist nõuda, kui leping on sõlmitud pärast 01.07.2011.
  • Kindlustus. Liisingperioodi jooksul peab sõidukile olema vormistatud lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele ka kaskokindlustus.
  • Maksepuhkus võimaldab ootamatutes olukordades teatud ajaks maksed peatada. Maksepuhkuse kasutamine tähendab, et liisingu tagasimakse aeg pikeneb maksepuhkuse aja võrra.
  • Auto vanus. Liisitava auto puhul on oluline, et tema vanus oleks liisingperioodi lõppedes sõltuvalt liisingufirmast mitte rohkem kui 15 aastat vana.
  • Jääkväärtuse jätmine liisinguperioodi lõppu vähendab kuumakset autole. Sõiduki jääkväärtus sõltub liisingu perioodi pikkusest, sõidetavast kilometraažist ning sõiduki margist. Jääkväärtuse konkreetsele sõidukile määrab (kasutusrendi puhul) auto müüja.

Autoliisinguga seotud muud kulud

Liisinglepinguga kaasnevad lisaks auto kasutamisega seotud kuludele (kütus, auto hooldus, remont jne) ja igakuistele graafikujärgsetele maksetele lisaks ka muud ühekordsed või igakuised kulud. Näiteks lepingutasu, sõiduki kindlustamine, ennetähtaegse lepingu lõpetamine jne.

  • Lepingutasu. Autoliisingu vormistamisel tuleb maksta lepingutasu, mis on määratud protsendina liisingusummast või on fikseeritud summa.
  • Igakuine liisingmakse sõltub esimesest sissemaksest, intressimäärast, liisingperioodi pikkusest ja jääkväärtusest.
  • Kindlustus. Lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele lisandub ka kaskokindlustus.
  • Hindamisakt. Kui ostetakse auto eraisikult või firmalt, milline ei ole liisingfirma koostööpartner, nõutakse ka sõiduki hindamisakti.

Liisingutaotluseks vajalikud dokumendid:

  • Liisingu taotlus
  • Isikut tõendav dokument (pass või ID kaart)
  • Viimase 6 kuu pangakonto väljavõte (panga templi jäljendiga)
  • Sõiduki müüja hinnapakkumine
  • Hindamisakt, kui sõiduki müüja ei ole liisinguandja poolt aktsepteeritud koostööpartner

Autoliisingu alternatiiv on autolaen:

Ознакомьтесь с условиями

Normal 0 false false false ET X-NONE X-NONE