Järelmaks
Järelmaks on müüja ja ostja kokkulepe, mille kohaselt tasub ostja kauba eest osamaksetena. Järelmaksuga tasutav kogusumma võib erineda kauba algsest ostuhinnast intresside ja lepingutasu võrra. Järelmaksuga ostude eest tasumine on väga levinud, seda eriti kodumasinate ja elektroonika puhul.
Järelmaksu erinevus tavalisest tarbimislaenust seisneb selles, et reeglina saab järelmaksu taotluse teha kohe ostukohas ning järelmaksu andja ei ole üldjuhul kauplus ise, vaid seda pakutakse koostöös mõne laenu andva panga või äriühinguga. Kauplused vahendavad tihti mitut järelmaksu pakkujat. Kuigi järelmaksu taotluse saab esitada ja lepingu sõlmida ka panka külastamata, on siiski tegemist finantskohustusega ning enne lepingu sõlmimist tuleks kindlasti võrrelda tingimusi erinevate teenusepakkujate vahel, sh intressikulu, lepingutasu ja seda millised on teised tagasimakse tingimused. Pakkumiste võrdlemist lihtsustab tarbijakrediidi teabeleht, mis on ühtses vormis ning kus on ära toodud kõik olulisemad tingimused.
Järelmaksu tingimused
- Esimene sissemakse on enamikel pakkujatel alates 0%. Siiski on oluline teada, et mida suurem summa esialgu kauba eest sisse maksta, seda väiksem on lõplik intressikulu.
- Järelmaksu summa. Järelmaksuga on võimalik soetada kaupu alates väga väikestest summadest lõpetades kuni väga kallite kaupadeni. Järelmaksu summa jääb enamasti suurusjärku 100 – 10 000 eur.
- Intressimäär. Intressimäär sõltub järelmaksu pakkujast ning oluline on ka see, kas intressi arvutatakse laenujäägilt või laenusummalt. Kui intressi arvutatakse algsummalt, tähendab see suuremaid kulusid, sest kuigi laenuperioodi jooksul laenusumma väheneb, arvestatakse intressi ikkagi laenatud algsummalt. Järelmaksu intress jääb tavaliselt vahemikku 9-25% aastas.
- Maksetähtaeg. Kuigi pikem laenuperiood tähendab väiksemaid kuumakseid, siis lõppkokkuvõttes tuleb sel juhul tasuda rohkem intresse kui lühema perioodi puhul. Üldiselt on järelmaksu tähtajad 3 – 48 kuud.
- Lepingutasu. Enamasti on lepingutasu kindel summa, kuid see võib olla ka teatud protsent järelmaksu summast. Mitmed järelmaksu pakkujad võimaldavad lepingutasu arvestada järelmaksu sisse nii, et kauba saab kätte esialgseid kulutusi tegemata.
- Ennetähtaegne tagasimaksmine. Järelmaksu ennetähtaegse tagastamise puhul võidakse nõuda täiendavat tasu. Seetõttu on oluline välja selgitada, kas kauba eest on võimalik tasuda ka kiiremini, kui kokkulepitud graafikus ette nähtud ning millistel tingimustel.
- Muud kulud. Järelmaksu lepinguga võivad kaasneda ka muud kulud. Näiteks maksepuhkuse taotlemisel või maksegraafiku muutmisel. Samuti on oluline välja uurida millised on kulud kui jäädakse laenumaksed võlgu. Laenuandja poolt saadetav meeldetuletuskiri võib sõltuvalt järelmaksu pakkujast olla üsna kulukas.
- Minimaalne igakuine sissetulek. Igakuine regulaarne netosissetulek algab 130 eurost, ent väiksemate summade puhul enamik järelmaksu pakkujad sissetulekute tõendamist ei nõua.
Lisaks tavapärastele järelmaksu tingimustele korraldavad järelmaksu pakkujad tihti koostöös ostukohtadega ka erinevaid kampaaniaid, kus pakutakse mitmeid eritingimusi (soodustusi), nt 0 % intress, 3 kuud maksepuhkust või kaup kätte ilma lepingutasu maksmata jne.
Järelmaksu taotlemine
Järelmaksu taotlemine on väga lihtne. Valige välja huvipakkuv kaup ning valige sobivaim järelmaksu pakkuja ja täitke laenutaotlusvorm. Enamik järelmaksu pakkujaid annavad taotlusele kohese vastuse. Seejärel sõlmige kohapeal järelmaksu leping. Järelmaksu lepingu sõlmimisel saate valida sobiva kuupäeva igakuiste maksete tegemiseks. Ostetud kaupade eest hakkate tasuma igakuiseid makseid kindlaksmääratud summas lepingu sõlmimisele järgnevast kuust.
Järelmaksu taotlemine internetipoodides toimub samamoodi, selle erinevusega, et leping tuleb allkirjastada digitaalselt ja valida tuleb kauba kättesaamise viis.
Järelmaksu taotlemiseks vajalikud dokumendid:
- Isikut tõendav dokument (ID kaart või pass).
- Vajadusel lisaks viimase 6 kuu pangakonto väljavõte.
Erinevad järelmaksud
Auto järelmaks, ehk autolaen
Järelmaksuga on võimalik osta ka kasutatud autosid. Auto ostmisel järelmaksga vormistatakse auto pärast ostu kohe ostja nimele. Auto ostmine järelmaksuga on sama lihtne kui mistahes muu kauba puhul, erandiks on esimene sissemakse, mis on tavaliselt minimaalselt 10%. Järelmaksuga auto ostmisel ei nõuta kaskokindlustust, kuid selle vormistamine on kindlasti soovitatav.
Reisi järelmaks
Reisilaenu, ehk järelmaksu pakuvad mitmed reisibürood, kes vahendavad tavaliselt mõne finantsettevõtte või panga teenuseid. Reisilaenu puhul kehtivad täpselt samasugused protseduurid ning esitada tuleb samad dokumendid nagu kodutehnika või elektroonika ostmisel järelmaksuga. Laenutaotluse saab esitada reisibüroos kohapeal või interneti teel.