Kuidas ärilaenu taotleda
Ärilaenu totlemise keerukus ja kiirus sõltub konkreetsest ärilaenu pakkujast, kuid üldjoontest võib laenutaotlemisel välja tuua järgmised etapid:
1. Ärilaenu taotluse esitamine
Ärilaenu taotlust saab esitada enamasti otse internetist krediidiasutuse koduleheküljelt. Kui laenuandjal on vaja lisainformatsoonis, siis täpsustavate andmete pärimiseks võetakse laenutaotlejaga ühendust. Võimalused taotluse esitamiseks on:
- Internetist, laenuandja koduleheküljelt. Vaata näiteks siit!
- Laenuandja esindustest. Esinduste kontaktid leiad konkreetse ärilaenu pakkuja koduleheküljelt.
Kuna Ärilaenu intress võib mõnel juhul olla väga kõrge, siis tasub laenuotsus hoolikalt läbi mõelda ning kindlasti küsida mitmeid pakkumisi erinevatelt laenufirmadelt. Samuti tutvu Heaintress.ee lehel erinevate ärilaenu pakkujatega, et leida enda jaoks sobivaim, kuna laenuandjatel on erinev laenupoliitika ja laenutingimused võivad erineda oluliselt. Enne laenutaotluse esitamist tuleb kindlasti läbi mõelda ärilaenu vajadus ning samuti vajamineva laenusumma suurus ning tagasimakse periood nii, et laenu igakuine teenindamine oleks ettevõttele jõukohane.
2. Ärilaenu taotlemiseks vajalikud dokumendid ja tagatised
Erinevad laenuandjad nõuavad laenu taotlemisel mitmeid dokumente, sh:
- Laenutaotlus, mida saab esitada laenuandja koduleheküljel või kontorites (vaata eelmist punkti).
- Ettevõtte 6 kuu pangakonto väljavõte.
- Viimane ettevõtte majandusaasta aruanne ning kui sellest on juba piisavalt palju möödas, siis lisaks ka vahearuanded.
- Tagatisvara hindamisakt, sh tagatisvara omandiõigust tõendav dokument.
- Informatsioon omanike ja juhtkonna kohta.
- Äriplaan, kus tuuakse finantsprognoosid järgnevateks perioodideks (sõltuvalt summast ja laenuperioodist). Välja arvatud www.Ärilaen.ee kus piisab ainult sihtotstarbest ja konto väljavõtetest.
Tagatisvara hindamiseks nõutakse tihti ka kehtivat hindamisakti, eriti suurpankade poolt. Mitmed väiksemad ärilaenu pakkujad seda aga ei nõua ja teostavad selle omalt poolt ise, mistõttu ei ole vaja tellida kallist hindamisakti. Seetõttu tasub kindlasti võrrelda erinevaid ärilaenu pakkujaid ja leida sobivaim.
3. Laenupakkumine
Pärast taotleja krediidivõimelisuse hindamist ja finants-majandusliku tegevuse analüüsi teeb laenufirma pakkumise, kus tuuakse ära pakutav:
- Laenusumma, mis sõltub rahavoogudest ja seatavast tagatisest.
- Laenuperiood, mis on enamasti taotleja poolt valitud laenuperiood.
- Teile pakutav ärilaenu intress koos igakuiste maksetega.
- Võimalikud lisatingimused.
Kiiremad ärilaenu pakkujad annavad esialgse laenuvastuse juba loetud tundide jooksul laenutaotluse esitamisest, teistel võib see kuni päev-paar aega võtta. Suurtel universaalpankadel võtab vastuse andmine teinekord isegi nädalaid.
4. Laenulepingu sõlmimine ja tagatise seadmine
Pärast positiivset laenuotsust tuleb sõlmida ärilaenu pakkuja vahel laenuleping ning seada vajalikud tagatised (hüpoteek tagatisvarale, käendus vms). Kindlasti tasub tähelepanu pöörata laenulepingu sõlmimise tasule, sest need on erinevatel laenufirmadel erinevad.
5. Laenuraha väljamaksmine
Pärast laenulepingu sõlmimist ja vajalike tagatiste seadmist kantakse laenutaotleja pangakontole raha üle tihti juba samal või järgmisel pangapäeval. Sularahas ärilaene enamasti ei väljastata.
Enne ärilaenu taotlemist tutvu ka kõikide laenupakkujate poolt pakutavate võimaluste ning intressimääradega. Ärilaenu pakujatega saate tutvuda Heaintress.ee lehel siin.